`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´

 

Oyun,program ve bilgisayar hakkında herşey burda


 
AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 DİN KÜLTÜRÜ NEDİR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
dj_mami
Paylaşımcı üye
Paylaşımcı üye
avatar

Mesaj Sayısı : 338
Tecrübe Puanı : 589
Üye Tecrübesi : 12
Kayıt tarihi : 20/10/09

MesajKonu: DİN KÜLTÜRÜ NEDİR   Çarş. Mart 17, 2010 6:50 pm

bir derstir efendim bu..liselerde ilk öğretimlerde falan okutulur..genelde hocaları biraz manyak olur..ya da bazı okullarda hocası olmaz..coğrafyacı girer derse..bizimkisi din hocasıydı ortaokuldayken..lisedeki sanat tarihi hocasıydı ne alakaysa..ortaokuldaki hocamız da süper bi insandı..arkadaşımız din kitabını altına koymuş kopya çekerken yanı başında düşürdü ve adam ''evladım al o kitabı,günah,yerde ne geziyo''oldu..çok sinirlendiklerine cehennem zebanisi derdi..sürekli ilahi okurdu..ha bide durduk yere gülerdi böyle boşluğa bakıp..ilginçti..ha bide sınav kağıtlarının teğesine besmeleyi yazmassan bırakıyodu..gerçekten çok ilginçti..bu arada dersi değilde hocayı tanıtmışım..ama ders de dinle ilgili bişeyler öğreten,her ünitenin sonunda dini hikayeleri olan bi dersti..bu kadar

genç nesillerin satanizm gibi kötü yollara sapmaması için gerekli olan ders olup bu dersin içeriği islam'ın felsefesini kavratmaya yönelik olmalı; genç beyinlere sureleri, duaları ve islam'ın şartlarını ezberletmekle kalmamalıdır.


din kültürü ve ahlak bilgisi birbirinden aslında tamamen farklıdır. din kültürü dini bilgilendirmedir, ahlak bilgisi ise tamamen ayrıdır. ahlak bilgisi temelden alınması gereken bir bilgidir. bu da; aile denen toplumun çekirdek yapısındaki oluşumdan gelmelidir, sonradan kazanılması gereken de din bilgisidir bunun sebebi ise ahlak bilgisi oturmamış bir insandan dini kültürünün oturmasının beklenmemesidir. *


devletin hashas yapısından dolayı dersi verenlerin ne yapacağını şaşırdığı derstir. dua öğretmeye çalışırsın soruşturma açılır, namazı öğretmeye çalışırsın soruşturma açılır, camiye gidin dersin soruşturma açılır. derste genellikle ahlak üzerine durulur ve her sene aynı şey işlenir; anne babaya saygı, komşulara saygı vs. sınavlarına çalışmanıza bile gerek yoktur. şimdi asıl sorulması gereken konu şudur; devlet dini öğretmekle sorumlu mudur? bunu zorunlu görenler olduğu gibi gereksiz diyenler de vardır,ülkeler farklı düşünmektedirler. kozmopolit bir ülke de bunu yapamayacağınız gibi %90 ından fazlası aynı dinden olan bir ülkede de bunu yapmak zorundasınızdır. din, kültürü barındıran yegane unsurdur, toplumu ayakta tutan temeldir. iyi anlaşılıp iyi özümsenmesi lazımdır.

iş teknik derslerin 3 ders olduğu dönemde sadece 2 ders ayrılan derslerden biri

senin dinin sana benim dinim bana" şeklinde bir ders verilmiş tornadan çıkıp taasupla yaşamayı ders edinen kerestelere ancak yine de odun kafalarına sokulamamıştır bu dersin niteliği, sebepleri ve neden zorunlu olmaması gerektiği. bazı insanlar ne yazık ki güdülmeyi ve koyun misali yaşamayı pek bir sevmektedir, ne de olsa onlara öğretilen budur ancak biz yine de insan olarak kendilerini az çok insanlığa yaklaştıracak bilgileri verelim diyoruz ki havlamaları durulsun bir miktar. yüzde 90 küsurunun müslüman sünni olduğunu iddia ettikleri bir memlekette kendilerini sürüden ayrı düşünen olarak tanımlayıp marjinal olduklarını düşünen bu dolly türevleri ne yazık ki her hangi bir olayın sebepleri görmekten ve çözmekten aciz ancak ve ancak "öyle olursa böyle olur" mantığıyla kurdukları hayallerin peşinde koşan zavallılar olarak kendilerini gülünç duruma düşürmektedirler. laiklik kavramından anladığı "cenaze namazına karşı olmak" gibi hıyarca bir tanım olan bazı yobaziteler için 2 ayrı uç vardır, "olsun" ya da "olmasın".
oysa bu dersin seçmeli olması hususu insanları neden rahatsız eder, neden bazı insanlar fişlenir bunu düşünemezler. kim fişler bu insanları yoksa kendinden farklı düşünen ya da inanan insanları yok etmeyi sevap sayan bazı bünyeler mi? bundan yüzlerce yıl önce kendinden farklı inanca sahip binlerce insanın soysuzca katledilmesini mubah gören bu artıklar ancak farklılıkları yok etmeyi amaç edinen bir sisteme karşı bu kadar ağır tavır alabilir elbette. anadolu'nun belli köylerinde sadece fişlemekle kalmaz bu potansiyel oy kitlesi, döver, söver, öldürür, kan akıtır. ama dedik ya büyük bir oy kitlesidir tabandır o. bu rezilliklerinin önüne geçmeye çalışmak, bunun için bir çzöüm aramak batar bazılarına. orada yaşayan insanların laik bir sistemle eğitilmesini savunmak ise küfür gibidir. ne de olsa kaldıkları gibi kalmalıdırlar, hiç bir şeyden haberleri olmadan dünyadan ayrı vahşi hayatlarını yaşamalarını savunur bu yobazcıklar. o yüzden kapatılır halk evleri, yoksa neme lazım aydınlanır insanları inançları farklı olduğu için fişlemezler falan, allah muhafaza. sonra ne yapar bu zavallı zerzevat, kafalarını gömdükleri delikten çıkarıp gün ışığını gören enikler gibi korkuya kapılırlar. o yüzden seçmeli olmamalıdır din dersi. hele ki bunun seçmeli olması gerektiğini, farklı düşüncelere ve inançlara saygı gösterilmesi gerektiğini göstermek, o insanları eğitmek çok zararlıdır. yoksa kim kalır inancını sömürecek. sonra o saf anadolulu çocukalr büyük şehirlere geldiklerinde nasıl aldatılıp malzeme yapılacaklar, nasıl dağıtılacak gazateleri dergileri kapı kapı dolaşılıp, bu değirmenin suyu nereden gelecek.
türk milleti'nin ne istediğine karar verirken bir kez daha düşünüp kendi adına konuşmak yararlı olacaktır. daha bir kaç sene öncesine kadar barajı zor geçen bu zavallıların iktidar olması "müslüman başbakan" istendiği için mi yoksa medya ve abd gazıyla millet seçeneksiz bırakılıp zorla alternatif yaratılmasıyla mı olmuştur, iyi düşünmek gerekir. tabi düşünecek kapasitesi olana.


isminin islam kültürü ve ahlak bilgisi olmamasından dolayı dersin ve dersin tam adının din kültürü ve ahlak bilgisi olmasından dolayı dersin müfredatında bütün dinlere yer verip onları anlatıp neden dinimizin bizim dinimiz olduğunu anlatmaktan başlayarak dünya üzerine gelmiş geçmiş bütün dinlerin sebep sonuç ilişkisinin anlatılması gerektiğini hep aklıma çığırdığım fakat bir kere de cevap bulamadığım hede hödö...
#1532931 (chemsuk, 16.04.2007 14:17)
bi dakka... #1532931
entry adresi
yazarın web sayfası
şikayet et
yazdır
çevir
w tavsiye !?

toplumda her fertin sahip olması gereken ama bu bilgileri insanlara zorla saçma sapan yollarla anlatmaya çalışan devletin uygulamada olan bir dersidir. insanlara birşeyleri zorla yaptırırsanız sonucu saptırırsınız ilkesine uyulmaması sonucu türemiş bir derstir, kaldırılması yönünde davalar vardır fakat yobaz, at gözlüklü milli eğitimin bu konuda tavrı nettir. taze beyinleri köreltip, kendi düşüncelerini empoze etmektir amaçları..
**

ama şunu unutmayalım ki din kültürü ve ahlak bilgisi bir toplumu bir arada tutan veya tutması gereken ögelerdir, her ne kadar ülkemizde çok farklı anlamlara çekilsede din kültürünü okullarda verilmeyeceğini unutmamalıyız. insanlara zorla inanmadıkları şeyleri öğretemeyiz. işte bu yüzden bu ders daima seçmeli olmalıdır...
#1532975 (yavuzchetin, 16.04.2007 14:33 ~ 14:37)
bi dakka... #1532975
entry adresi
yazarın web sayfası
şikayet et
yazdır
çevir
w tavsiye !?

alevilik'ten zerre kadar bahsedilmeyerek haksızlığın ve "gözlerimi kapadım aslında siz bu ülkede yaşamıyosunuz" zihniyetinin uygulandığı, kenan evren saçması ders.
#1556946 (endustriyel siyah, 23.04.2007 01:44)

ilk ve orta öğrenimde verilmesi zorunlu! derstir.
#1532533 (LocK, 16.04.2007 10:10)
bi dakka... #1532533
entry adresi
yazarın web sayfası
şikayet et
yazdır
çevir
w tavsiye !?

çocukların kafasına vura vura namaz surelerinin ezberlettirildiği derstir. bir an önce eğitim sisteminden kaldırılmalıdır.
#1532591 (birdy, 16.04.2007 11:07 ~ 14:29)
bi dakka... #1532591
entry adresi
yazarın web sayfası
şikayet et
yazdır
çevir
w tavsiye !?

zorunlu olmasını şart koşanların anlamakta zorlandığı birkaç konu vardır bu ders ile ilgili. çok basit bir soru: (bazıları için zor olabilir...)
din dersinin seçmeli olması sonucu bu dersi seçmeyenlerin halinin "beter" olması ve bunu seçmemeye cesaret edilememesi laikliğin suçu mudur? yoksa yıllardır her şekilde sekteye uğratılmaya çalışılan laiklik ilkesinin tam olarak olmamasının "sonucu" mu?
bu sonuç laikliğin günahı mıdır yoksa yıllardır o köylerde insanların inancını sömüren sözde din adamlarının, şeyhlerin, hocaların insanların içine "diğeri" hakkında ektiği nifak tohumları mı?
laiklik'ten dinsizliği anlayanlara söyleyecek hiç bir şey yok artık, onlara mantıklı bir şey izah etmek de zor, zira kafaları doğru ile yanlışı ayırt edemeyecek biçimde modifiye edilmiş ancak cenaze namazında saf tutmayı laikliğe aykırı görenler için islam dininin ilk emrini kendilerine tekrar etmek istiyorum.

(bkz: oku)
#1532605 (ozz le grand, 16.04.2007 11:18)
bi dakka... #1532605
entry adresi
yazarın web sayfası
şikayet et
yazdır
çevir
w tavsiye !?

seçmeli olarak alınması gerekli ders.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
DİN KÜLTÜRÜ NEDİR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´ :: Eğitim :: Dersler :: Din kültürü ve ahlak bilgisi hakkında paylaşımlar-
Buraya geçin: