`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´

Oyun,program ve bilgisayar hakkında herşey burda

AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

matematik dersinin amacı

YazarMesaj
dj_mami
Paylaşımcı üye
Paylaşımcı üye

Tecrübe Puanı : 589
Üye Tecrübesi : 12

MesajKonu: matematik dersinin amacı   Perş. Kas. 26, 2009 9:36 pm

Amaç. Kaza durumunda yapılması gerekenleri bilir.

Davranışlar

Kaza yerinde güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini söyler.
İlk yardım konusunda bilgili olan kişilerce kazazedeye ilk yardım yapılması gerektiğini söyler.
İlgili birimlere kazanın haber verilmesi gerektiğini söyler.
Kazazedenin biran önce sağlık kuruluşuna gönderilmesi gerektiğini söyler.

Performans kayıt tablosu dikkate alınarak davranışlar ad belirtilerek yeniden yazılır.

Ali, Elif, Gül : 1. Kaza yerinde güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini söyler.

2. İlk yardım konusunda bilgili olan kişilerce kazazedeye ilk yardım yapılması

gerektiğini söyler.

3. İlgili birimlere kazanın haber verilmesi gerektiğini söyler.

4. Kazazedenin biran önce sağlık kuruluşuna gönderilmesi gerektiğini söyler.

ÖĞRENME VE ÖĞRETME ETKİNLİKLERİ

Öğretmen öğrencilere, “Bugün sizlere kaza durumunda yapılması gerekenleri anlatacağım.“ diyerek derse giriş yapar.

Öğretmen öğrencilere, “Ne tür kazalarla karşılaşabiliriz? “ sorusunu yönelterek derse katılımlarını sağlar. Öğrencileri dinleyerek uygun cevapları pekiştirir, uygun olmayanları düzeltir ve öğrencilere, “Evde, okulda veya yolda bir kazayla karşılaşabiliriz.“ der. Sonra öğrencilere, “Şimdi sizlere trafik kazasıyla ilgili bir film izleteceğim. Bu filmde kaza durumunda yapılması gerekenler neler? Hep birlikte göreceğiz. Filmi dikkatle izlemenizi istiyorum, izledikten sonra film ile ilgili konuşacağız.“ der. Öğretmen öğrencilerle birlikte filmi izlemeye başlar. Film izlenirken kaza sonrası güvenlik önlemlerinin alınmasına dikkat çekerek filmi durdurur. Öğrencilere, “Kaza yerinde kazanın büyümemesi için güvenlik önlemlerinin alınması gereklidir.“ der ve her türlü kaza sonrası güvenlik önlemlerinin alınmasının önemini vurgular. Öğretmen öğrencilere, “Kaza durumunda öncelikli olarak ne yapılması gerekiyor?“ diyerek soru yöneltir. Öğrencilerinş, “Kaza yerinde güvenlik önlemlerinin alınması“ doğru cevabını pekiştirir, yanlış cevap alırsa düzelterek doğru cevap vermelerini sağlar.

Öğretmen öğrencilerle film izlemeye devam eder. Kazazedeye ilk yardım yapılan bölüm izlendikten sonra öğretmen filmi durdurur ve öğrencilere, “İlk yardım konusunda bilgili olan kişilerce kazazedeye ilk yardım yapılmalıdır.“ der. Sonra öğrencilere, “Kaza durumunda yapılması gereken şeylerden birisi neymiş?“ diyerek soru yöneltir. Öğretmen öğrencilerin doğru cevap vermelerini sağladıktan sonra, “Buraya kadar kaza durumunda yapılması gerekenlerden birincisinin kaza yerinde kazanın büyümemesi için güvenlik önlemlerinin alınması, ikincisinin ise ilk yardım konusunda bilgili olan kişilerce kazazedeye ilk yardım yapılması olduğunu öğrendik. Şimdi filmimizi izlemeye devam edelim.“ diyerek anlatılanları toparlar. Sonra öğretmen, “İlgili birimlere kazanın haber verilmesi“ ve “Kazazedenin biran önce sağlık kuruluşuna götürülmesi“ davranışlarını da aynı biçimde işler, öğrencilerin doğru cevap vermelerini sağlayarak dersin işlenişini tamamlar.

matematik dersinin amacı
1 sayfadaki 1 sayfası