`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´

 

Oyun,program ve bilgisayar hakkında herşey burda


 
AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 fen dersinin önemi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
dj_mami
Paylaşımcı üye
Paylaşımcı üye
dj_mami

Mesaj Sayısı : 338
Tecrübe Puanı : 589
Üye Tecrübesi : 12
Kayıt tarihi : 20/10/09

MesajKonu: fen dersinin önemi   Perş. Kas. 26, 2009 9:31 pm

Fen Bilgisinin Konusu ve Önemi

FEN BİLGİSİ, doğa olayları hakkında elde edilen gerçek ve düzenli bilgiler topluluğudur.
DOĞA OLAYI, belli bir yerde belli bir zamanda maddenin değişikliğe uğramasıdır.
Yağmurun oluşum olayında fiziksel değişikliğe uğrayan su maddesidir.
Ateşin oluşum olayında kimyasal değişikliğe uğrayan karbon ve hidrojen ile oksijen maddeleridir.
Elektrik enerjisinin oluşum olayında Mıknatıs ve iletken maddelerinin birini, diğerinin çevresinde hareket ettirilmesi sonucunda iletkende manyetik kuvvet çizgilerinin sayısı değişerek elektronlar hareket eder.
Doğa olaylarının insan yaşantısında birçok etkilerinin olduğunu, bazılarının yararlı bazılarının zararlı olduğunu biliyoruz.
Zararlılardan korunmak, yararlılardan faydalanmak için olayı ve olaya sebep olan maddeyi tanımak bilmek gerekir.
Bunun sonucunda rahat, sağlıklı ve güvenli bir yaşam kazanırız.
Bilimsel Çalışma Nedir?

Bilim, kural haline gelmiş(Kesin, değişmeyen)
bilgiler topluluğudur. Matematik, Sosyal Bilgiler
Fen Bilgisi(Fizik, Kimya, Biyoloji)vb.

Bilimsel çalışmalarda anahtar kelime "merak" etmektir.
Canlı ve cansız bütün varlıklar insanoğlunun ilgisini çekmiştir.
Aklına birçok bilinmeyen çözüm isteyen sorular(Problemler)takılmıştır.
Bilinmeyenleri çözmeye çalışan bilim adamaları bir çalışma
yöntemi izler.
Bilim adamlarının bilimsel bir problemin cevabını bulmak için
bilimsel yöntemlere göre yaptığı çalışmalara bilimsel çalışma denir

Nasıl Ders Çalışmalıyız

Karpuz yiyen çocuk kadar istekli,ikizler kadar rahat,kedi kadar dikkatlı,araba kadar hızlı olmalıyız.

1-Beş duyu ile çalışmak
a)görüyoruz.
b)sesli okuyoruz
c)işitiyoruz
d)yazıyoruz
e)düşünerek beynimizle değerlendiriyoruz.
Not:-Öğrenmeye ne kadar fazla duyu organı katılırsa öğrenme o ölçüde kolaylaşır.
—Beyin aynı anda iki işi yapamaz. Okuma seviyesi düşük olursa olursa anlama ile değil okuma ile uğraşır.
2-Günü gününe çalışma: Konu sınıfta öğrenilir.
Sınıfta öğrenilen konu evde tekrar edilirse unutma önlenir. Öğrenilecek konu gözden geçirilirse öğrenme kolaylaşır.
Bugün öğrenileler konular tekrar, yarın öğrenilecekler gözden geçirilecek.
Not: Öğrenme bir iştir. İşyeri okuldur. İşi yapan öğrencidir. Öğrenilen bilgilerin uygulama alanı hayatımızdır.
Öğrenilen bilgilerin kalıcı olması için günlük
yaşantımızdaki olayların açıklanmasında, yorumlanmasında kulanılmalıdır. Örneklerde uygulanmalıdır.Fen Bilgisi dersi, derste öğrenilir. Sizler de dersi çok iyi takip ederek ayrıntıları yakalamaya çalışın. Kaçırdığınız veya anlayamadığınız noktaları ise derste öğretmeninize hemen sorun ve sonuçları not alın.Okulda öğrenemediğiniz Fen Bilgisini Dershanelerde öğrenemezsiniz.

Derste mutlaka kendi notlarınızı kendiniz tutun ve öğretmenin özellikle vurguladığı noktalara daha sonraki tekrarlarınızda anlayabileceğiniz işaretler koyun. Derste çözülen örnek soruları eksiksiz olarak not alın ve gerekli açıklamaları not düşün. Hazırladığınız bu notlarınızı günü gününe tekrarlar yaparak öğrendiklerinizi pekiştirin ve sonra konu ile ilgili örnekler (özellikle daha OKS de önceki yıllarda çıkmış sorular) çözerek bilgilerinizin kalıcı olmasını sağlayın.

Fen Bilgisi konularının zihnimizde kalıcı olmasını sağlamak için, konuyu dinlediğiniz akşam mutlaka en az bir 10 dakika tekrarını yapın.

Soru çözümüne, kolaydan zora doğru ve özellikle çözümü yapılmış sorulardan başlamanız daha yararlı olacaktır. Çözemediğiniz soruların örneklerini inceleme imkânınız olacaktır. Ayrıca geçmiş yıllardaki OKS de çıkmış soruları çözmek size, çıkabilecek soru tipleri hakkında fikir verecektir. Fen Bilgisi sınavlarında sorular yorum ağırlıklı olduğundan dikkat ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle dikkatsizlikten yanlış yapma oranı oldukça fazladır. Burada dikkat edilecek şey sorunun açıklama ve esas vurgulanan kısmının çok iyi okunmasıdır. Özellikle altı çizili olan kelimeler dikkatle tekrar okunmalıdır. Unutulmamalıdır ki Puan hesaplamasında özellikle Fen Lisesi hedefleyen öğrencilerimiz için Fen soruları çok daha önem arz etmektedir.

Formülleri ezberlemektense, formülü sık sık kullanarak, o bölümle ilgili bol örnek sorular çözerek hafızada kalıcılığı sağlanmalıdır.

Ders çalışırken başarılı olmanız için odanızın fiziki şartlarını ders çalışmayla uygun hale getirin. Dikkatinizi dağıtabilecek; müzik, tv, bilgisayar, oyuncak, poster ve telefon gibi etmenleri çalışma ortamınızdan uzak tutun. Hedefe koşarken gücünüzü, motivasyon seviyenizi yüksek tutup hızınızı en uygun şekilde ayarlayın.

FİZİK DERSİNE NASIL ÇALIŞABİLİRİZ


İlk olarak yapılması gereken iş, fiziğe karşı olan ön yargıdan kurtulmak olmalıdır. Fizik konularına cesaretle yaklaşmalı, bu dersi başarabileceğimize inanmalıyız. Unutulmamalı ki Einstein, İbn-i Hacer, Çiçero gibi insanlar önceleri kabiliyetsiz, düşünme özürlü zannedilirken sonraları inançları, kendilerine güvenleri ve azimleri sayesinde dünya çapında büyük düşünür ve bilim adamı hâine gelmişlerdir.

Özellikle son yıllarda Liselere Giriş Sınavlarında VE ÖSS de bilgiye dayanan yorum sorularının ağırlıklı olarak geldiğini görmekteyiz. Bundan dolayı, sadece konulardaki vurguları ve formülleri ezberlemektense, konunun amacı ve mantığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Böylece aynı konu içinde sorulabilecek çok farklı tipteki yorum soruları çözülebilir


Fizik dersinin birçok dersten farklı yanı günlük hayatta kullanılan veya gerçekleşen şeylerin bu dersle ilgisi olmasıdır. Bu nedenle öğrendiklerinizin günlük hayatla bağlantısını kurmanız öğrenmenin verimini artıracaktır

KİMYA VE BİYOLOJİ DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIZ

Biyolojiyi öğrenmenin en etkili yolu sık sık tekrardır. Her dersin zeka ile halledilebilecek yoruma dayalı yönünün yanında ezberlenecek yönü mutlaka vardır. Biyolojideki kavramları ezberlenecek kısımdan kabul edebilirsiniz, aynı matematikteki formüller gibi. Bu yapılırken görsel malzeme kullanılabilir. Örneğin kalp ile ilgili kavramları öğrenecekseniz resim, afiş, fotoğraf, tablo veya maketlere bakarak çalışabilirsiniz.

Çalışmalarınızı düzenli olarak yapmalısınız. Bunun için çalışma plânınızda biyolojiye periyodik olarak yer verin. Ya günlük, ya da haftalık çalışın.

Ders çalışırken anlayamadığınız ya da kafanıza takılan noktaları not etmeli, öğretmenlerinize sormalısınız. Akıllı insan aklını kullanır, ondan daha akıllısı başkalarının aklının da kullanır

Sınavlarda soruyu anlamak çözümü için bir aşamadır. Başarmanın yolu soruyu anlamaktan geçer. Bu nedenle soruda altı çizili kelimelere dikkat edilmelidir. Özellikle olumsuz sorularda, kesinlikle, en az, en çok, yanlıştır, doğru değildir, olamaz vs. gibi sorunun çözümünde anahtar görevini üstlenen kelimelerin altı çizilidir. Bu kelimelerin anlamlarına dikkat edilerek sorunun cevabı düşünülmelidir.

Şekil çizimlerine önem verin ve gerekli gösterimleri şekil üzerinde yapın. Soru çözümünde kolaydan zora doğru hareket etmiş ve özellikle çözümü için düzenli bir aşama takip etmiş olursunuz. Bu sizin bakış açınızı genişletir. Soruyu anlamanızı kolaylaştırır.

Unutmayın ki en büyük düşmanınız kendi önyargılarınızda, ilköğretimin 6-7 ve 8. sınıflarında Fen Bilgisi dersine karşı geliştireceğiniz önyargı temelini oluşturduğu lise Fizik,Kimya,Biyoloji dersleri için de bir nevi köprü vazifesi taşımasıdır. Fen Bilgisi dersi asla başarılamayacak zor bir ders değildir!.. Bu düşünceyi her zaman kendinize fısıldayın ve başarabileceğinize kendinizi inandırın. Belirtilen bu uyarılara uyabildiğiniz zaman göreceksiniz ki, Fen Bilgisi ne kadar zevkli ve kolay bir dersmiş.
Yorum yeteneğinizin ve test çözme hızınızın artması için çok sayıda test çözmelisiniz. Sınavlardaki soru çeşitliliğini düşünecek olursak kullandığınız kaynaklar da silerin motivasyonunuzu hep üst düzeyde tutacak şekilde olmalı benim tavsiyem dergiler olacak sizlere. Test çözerken özellikle her yıl düzenli bir şekilde karşınıza çıkmış Fizikten :- Isı, sıcaklık, hareket, optik, elektrik, Kimya'dan :- Mol kavramı, çözeltiler, atomun yapısı, periyodik cetvel Biyolojiden :- bitki hayvan ve mantarlar, canlılar arası etkileşim ve çevre konularının üzerinde durmalısınız. Yıl boyu konu anlatımlı bir derginin yanı sıra en az bir fen bilgisi soru bankası bitirmeniz, sizin için oldukça faydalı olacaktır. Sizlere tavsiyem bugüne kadar OKS de çıkmış soruları konu sonrası çözmeniz, çözemediğiniz soru türleri üzerinde yoğunlaşmanızdır. 1998–2006 tarihleri arasında OKS de çıkmış sorularını çözmenizi ve önceliğinizi 6 ve 7. sınıf konularına vermenizi tavsiye ederim.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
fen dersinin önemi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İstikşaf Çalışmaları-1

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´ :: Eğitim :: Dersler hakkında paylaşımlar-
Buraya geçin: