`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´

 

Oyun,program ve bilgisayar hakkında herşey burda


 
AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 fen ve biyoloji egitim yazılımları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
dj_mami
Paylaşımcı üye
Paylaşımcı üye
avatar

Mesaj Sayısı : 338
Tecrübe Puanı : 589
Üye Tecrübesi : 12
Kayıt tarihi : 20/10/09

MesajKonu: fen ve biyoloji egitim yazılımları   Perş. Kas. 26, 2009 8:00 pm

Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı 1994 yılında öğretime açılmıştır.Anabilim Dalına alınan öğrenciler ilk 3.5 yıl branş derslerini Fen-Edebiyat Fakültesinden , Son 1.5 yılda Biyoloji Eğitimine yönelik derslerini Eğitim Fakültesinden alır.
Anabilim Dalında şimdiye kadar yapılan araştırmalarda;özellikle VAN FLORASI' na yönelik materyal toplanırken, biyoloji eğitimine katkıda bulunması amacıyla toplanan numunelerden, ilgili olanlar Işık Kutusu'yla scan edilerek bitki morfolojisine yönelik resim ve görüntülü kavram kitapçığı hazırlanmaktadır.
Anabilim dalımızda şu ana kadar doğal ortamda çekilen resim ve scan edilen bitkilere ait yaklaşık 6000 görüntü -resim bulunmaktadır. Bu konuda "Dijital Ortama Sanal Herbaryum Hazırlama Teknikleri" adlı yüksek lisans dersi uygulamalı verilmektedir. Yüksek lisans tezlerinde genellikle biyoloji kavramlarının doğru öğretilmesi ve somutlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda, kavram ağları, kavram haritaları - anlam çözümleme tablolarının eğitimde kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
Materyal Geliştirme ve biyolojik kavramlara yönelik yapılan tezlerde:doğadan; materyal-resim ve sanal ortamdan; resim, görüntü, çizim ve film toplatılmıştır. Bu verilerle; Özel öğretim yöntemleri I, Özel öğretim yöntemleri II ve K12 yöntemi dikkate alınarak, sanal sunu hazırlama araçlarıyla kavramların doğru öğretimine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu konularla ilgili olarak "Biyoloji Eğitimi Amaçlı Dijital Ortama Görüntü Aktarımı Resim Rötuşları ve Sunu Hazırlama Teknikleri" ve Biyolojik Kavramların Öğretimi ve İlgili Materyali Toplama Geliştirme Teknikleri yüksek lisan dersleri verilmektedir.
Tezsiz yüksek lisans düzeyinde verilen derslerin teorik ve uygulamalarında: ilk 3 dönem boyunca;eğitim dersleri,biyolojik kavramlar,atık ve artık malzemelerden, doğadan-sanal ortamdan toplanan veya üretilen materyaller kullanılarak, öğrencilerin zihinsel ve el becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalar yaptırılmaktadır. Biyoloji derslerinde kullanılan sanal-gerçek araç ve gereçlerin kullanımı öğretilmektedir. Bu uygulamalar pekiştirildikten sonra, son üç dönemde ise:eğitim dersleri, biyolojide seçmeli konular,sanal ve gerçek öğretim araçlarının kullanımları öğretilir. Ayrıca bu araçlarla öğrencilere ders materyalleri geliştirilerek veya toplatılarak : Laboratuar çalışmaları I - II ve doğa-sınıf-laboratuar etkinlikleri I-II şeklinde sanal ödevler hazırlatılmaktadır. Seçmeli I (Biyolojide Önemli Kavramlar) Dersi:biyolojide önemli kavramlar ödev olarak verilmekte ve geçmiş yıllara ait sanal ödevler havuzundan yararlanılarak işlenir. Seçmeli II(Biyolojide Seçmeli Konular) Dersi: öğrencilerin istekleri doğrultusunda; 3,5 yılda biyolojideki eksik işlenmiş konulara ilave olarak biyolojideki son yeniliklerle ilgili makaleler ve biyoloji derslerinin özetleri internet entegreli biyoloji CD'leri ile sunu ve etkinlik sınıfında işlenir.
Olanaklarımız:YYÜ Araştırma Fonu 2003-TF-YT1 Nolu Projesinin katkılarıyla, halen YYÜ Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalında düzenlenmiş olan; Sunu ve Etkinlik Sınıfında;1 adet Uydu Yayınlarına bağlı Risivırlı Televizyon, 2 adet diz üstü (DELL Inspiron 2650, Toshiba Centrio) bilgisayar, 1 adet tepegöz,1 adet datashow, 1 adet Projeksiyon cihazı, 1 adet Işık Kutusu, 1 adet Sunu Kamerası (AverVision 300) kullanılmaktadır.
Biyoloji Laboratuvarı'nda;10 adet Nikon Mikroskop -10 Olympus Lup-Mikroskop bulunmaktadır. Materyal Geliştirme ve Hazırlama Odası'nda: 1 adet TV, 1 adet Risivır, 1 adet ve 1 adet Renkli CCD Mikro Fotoğraf ve Video Cihazlı Mikroskop,1 adet Canon 300D dijital fotoğraf makinesi, 1 adet Canon XM2 video kamera, 1 adet scanner (HP 5490C) ile resim, pozitif ve negatif film tarayıcı aksamları(aparatları) bulunmaktadır. Anabilim Dalımızda: Flip Album Suit 6, Adobe Premiere, Ulead Media Studio 7, Adobe Macromedia Ürünleri, ABBYY FineReader 6.0, Photoshop 7...vb grafik, sanal kitap ve video sanal araç programlarının deneme sürümleri;dijital ortama, materyal aktarma, görüntü ve film işlemek-hazırlamak amacıyla kullanılmaktadır.Ayrıca Acid Pro 5 , Sound Forge 8.0, Adobe Audition 1.5, Sonar 4 Producer Edition,Steinberg Cubase Sx:,GoldWave, CDex, sanal ses araçlarının deneme sürümü; özellikle ders materyali seslendirilirken, görüntü ses eşleştirilmesinde, ses parçalarının kesilip eklenmesinde, ses formatı dönüştürülmesinde, eğitim amaçlı, dinlendirici,dikkat çekme ve efekt verilmesinde kullanılmaktadır.Kavram öğretiminde kullanılan sanal araçları bir arada uygulamak için;ConceptDrawMINDMAP 3.5 sanal aracı kullanılmaktadır.
Anabilim Dalı Elamanlarına ait; Sunu ve Etkinlik Sınıfında;1adet Risivırlı Televizyon, 2 adet diz üstü (DELL Inspiron 2650, Toshiba Centrio) bilgisayar, Materyal Geliştirme ve Hazırlama Odası'nda;1 adet Ses Kayıt Cıhazı,1 adet TV, 2 adet IBM ThinkCentre, 4 Adet Zenon, 1 adet HP Vectra VL8 PC bilgisayar ve 3 adet scanner (HP3500C,HP3800C HP 5500C)ile bunlara ait tüm cisim, resim ve film aktarma cihazları (aparatları) kullanılmaktadır.
Biyoloji Anabilim Dalı Materyal Geliştirme ve Hazırlama Odası, DIGITURK'E kayıtlı olunup özellikle biyoloji ile ilgili bilimsel, doğa belgeselleri, teknolojik gelişmelerle ilgili öğretim-eğitim programları VCD, PC veya DVD ye uygun formatta hazırlanıp, DVD-CD'lere kayıt yapılarak; Biyoloji I (Botanik), Biyoloji II (Zooloji), Biyoloji V (Evrim), Fen Bil. Öz. Kon.(Çevre) Filimler ,Biyoloji IV (İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi), Biyolojide Seçmeli Konular, Fen Teknoloji ve Toplum, Filimler , Özel Öğretim Yöntemleri I, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme, Özel Öğretim Yöntemleri II, Seçmeli II (Biy. Seçme Konular), Bilim Tarihi, Okul Deneyimi I (Öğrenci Vakaları), Okul Deneyimi II (Öğrenci Vakaları ve Yanıtları) ve Öğretmenlik Uygulamaları (Öğrenci Vakaları ve Yanıtları ), derslerinde, öğretim amaçlı kullanılır.
Materyal Geliştirme ve Hazırlama Odası'nda: Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk, Dijitürk TV dergisi, Chip ve PCnet dergilerine ait bilimsel ve teknoloji ile ilgili makalelere ait 10000 sayfa dijital ortama aktarılarak; verilen derslerle ilişkilendirilen makalelerin .html ve .pdf dosya uzantılı dokümanları hazırlanıp; Sunu ve Etkinlik Sınıfında, bilgisayarda ve internette ders materyali olarak kullanılmaktadır.
Öğretim amaçlı olarak Materyal Geliştirme ve Hazırlama Odası'nda geliştirilen bazı ders materyalleri;İntranet Üzerinde YYÜ Zeve Kampüsü'nün ve Paylaşım Bilgisayarıda Eğitim Fakültesi'nin hizmetine sunulmuştur.
Bilgisayarlar arasında iletişim ve kontrol amacıyla;NetOp Remote Control ve NetOp School yazılımların deneme sürümleri kullanılmaktadır. Buluş Deneme A , B
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
fen ve biyoloji egitim yazılımları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
`•.,¸¸,.•´¯Oyun, program ve bilgisayar¯`•.,¸¸,.•´ :: Eğitim :: Eğitim yazılımları/programları-
Buraya geçin: